חזרה לעמוד הראשי | עו״ד מיסים | עורך דין מיסים פלילי, העלמת מס וחקירה במס הכנסה

עורך דין מיסים פלילי

העלמת מס וחקירה במס הכנסה

זומנת לחקירה במס הכנסה? ייעוץ עם עורך דין מיסים (פלילי) טרם תחילת החקירה ברשויות המס יכול להציל אותך מכלא ורישום פלילי. עורכי הדין במשרדנו מתמחים בליווי נחקרים במהלך חקירות ברשויות המס לאחר שנים של ניסיון כחוקרים ותובעים בפרקליטות.

לייעוץ ראשוני ללא עלות וליווי צמוד של עו״ד בחקירת מס הכנסה התקשר:

עו״ד אופיר ברמלי - 058-5404505

עו״ד לימור ברמלי - 058-5505404

(מומלץ לשמור את המספר למקרי חירום - זמינות 24/7) 

רשות-המיסים-480x269.jpg

חקירה במס הכנסה

חקירה במס הכנסה בחשד לביצוע עבירת מס היא אירוע מלחיץ, בוודאי לאדם נורמטיבי ושומר חוק. חקירת נישום אשר חשוד בביצוע עבירות מס תתבצע באחת מיחידות פקידי השומה חקירות הפזורות ברחבי הארץ או ביחידת  יחידת יהלום של רשות המיסים, שהינה יחידת עילית של רשות המיסים לחקירת חשד לביצוע עבירות מס חמורות ובהיקפים גדולים. חוקרי מס הכנסה אמונים על חקירת חשדות לביצוע עבירות מס שונות במטרה להיאבק בתופעת ״ההון השחור״ - העלמת מיסים. החקירות במס הכנסה מתנהלות כחקירות פליליות לכל דבר ועניין (ראו הרחבה בעניין האם חקירה במס הכנסה היא חקירה פלילית למטה) במסגרתה הנישום שחשוד בביצוע עבירות המס ישאל שאלות רבות אודות הכנסותיו, נכסיו, מקורות ההכנסה ועוד. במסגרת החקירה, יכולים החוקרים לעמת את הנישום הנחקר עם ראיות שאספו כנגדו במסגרת החקירה הסמויה שהתנהלה טרם הגעתו לחקירה, ועליו לתת הסברים לחוקרים על שאלות אלו.   

חקירה במס הכנסה

איך חוקרי מס הכנסה יכולים לדעת על ביצוע עבירת מס ?

חקירה במס הכנסה יכולה להיפתח במגוון דרכים, בין אם כתוצאה מדיווח לרשויות המס (״הלשנה״) ובין אם כתוצאה מביקורות שנערכות על ידי חוקרי מס הכנסה בעסקים. חוקרי מס הכנסה מבצעים ביקורות פתע בעסקים השונים ברחבי הארץ, במסגרתם כחלק ממלאכת איסוף הראיות מתבצעות רכישות דמה על ידי חוקרים במסווה, במסגרתן בודקים החוקרים, בין היתר, האם הנישום שנחקר מדווח כדין על הכנסתו. אפשרות אחרת לפתיחה בחקירה היא דיווח, בין אם במסגרת עדות ובין אם בדיווח אנונימי, של אדם לרשויות המס, במסגרתו הוא מדווח כי הנישום לא דיווח על הכנסתו. מניסיוננו בתחום, אנו יכולים לומר כי דיווחים שאלו יכולים להגיע ממגוון רחב מאוד של אנשים בעלי עניין לדווח על ביצוע העבירה  ובהם עובדים מפוטרים, בני זוג גרושים, יריבים עסקיים ועוד. 

חקירה במס הכנסה

האם חקירה במס הכנסה היא חקירה פלילית ? 

חקירה במס הכנסה היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין הזהה (מבחינה מהותית) לחקירה במשטרת ישראל או בכל גוף חוקר אחר המוסמך בחוק. משמעות הדבר היא כי אופן ההתנהלות של הנישום במהלך החקירה, הנחקר תחת אזהרה על ידי חוקרי מס הכנסה, צריכה להיות מושכלת ומוקפדת שכן בסיום החקירה הוא עלול למצוא עצמו מואשם בביצוע עבירה פלילית.   

סמכויות חוקרי מס הכנסה  - האם החוקרים רשאים לערוך חיפושים ומעצרים ?

החוק קובע כי רשות המיסים תהווה גוף חוקר וככזה, החוק מקנה לחוקרי מס הכנסה סמכויות חקירה נרחבות, הזהות בעיקרן לסמכותיהן של שוטרי משטרת ישראל. מתוקף הסמכתם של חוקרי מס הכנסה  לחקירת עבירותת המנויות בפקודת מס הכנסה (העלמת מס - אי דיווח וכדומה) לצורך מילוי תפקידם, סמכויתיהם זהות לסמכות שוטרי משטרת ישראל הכוללות: סמכות לגבות עדות ולחקור חשודים תחת אזהרה, סמכות לעריכת חיפושים על גוף וחיפוש בחצרים כלומר חיפוש בבית ובבית העסק של החשוד, סמכות עיכוב לחקירה ובמקרים חמורים אף להורות על מעצר חשוד למשך 24 שעות.   

מעצר

זכויות הנחקר בחקירת מס הכנסה

עם הגעתכם למשרדי מס הכנסה - פקיד השומה חקירות, יכניסו אתכם לחדר החקירות, שם יחכה לכם החוקר אשר יחקור אתכם בחשד לביצוע עבירה לפי פקודת מס הכנסה.  החקירה יכולה להתבצע על ידי חוקר אחד או מספר חוקרים (אולם לרוב לא יותר משני חוקרים). מיד עם תחילת החקירה חוקר מס הכנסה יסביר לכם באיזו עבירה (או מעשה) אתם חשודים, ולאחר מכן יזהיר אתכם ויציין את זכויותיכם בהתאם לחוק.
הסיטואציה בה אתם הופכים מאנשים נורמטיבים לחלוטין ושומרי חוק לנחקרים תחת אזהרה היא זרה ומלחיצה ולכן עומדות לכן מספר זכויות בסיסיות במהלך החקירה:

1. זכות השתיקה - כלומר זכותכם שלא להשיב על שאלות החוקרים במהלך החקירה. 

2. זכות היוועצות בעורך דין  - מדובר בזכות לגיטימית לחלוטין והיא אינה מעידה כי ביצעתם עבירה ! נהפוך הוא, היא מאפשרת לכם להבין את הסיטואציה המשפטית אליה נקלעתם בצורה טובה ונכונה.  

3. זכות לאי הפללה עצמית - רק במידה ואתם עדים ולא חשודים הנחקרים תחת אזהרה

זכות השתיקה

היוועצות בעורך דין מיסים במהלך חקירה במס הכנסה / מע״מ

מדוע צריך להיוועץ בעורך דין מומחה למיסים לפני החקירה במס הכנסה ? (הרי אני אסביר להם שזה חד פעמי והם יוותרו לי...)

מרבית הנישומים / נחקרים אשר מזומנים לחקירה במס הכנסה / מע״מ מתלבטים בשאלה האם הם באמת זקוקים לייעוץ של עורך דין לפני החקירה. הרי מדובר באנשים נורמטיבים, שומרי חוק, אשר לרוב מדובר בהסתבכות הראשונה שלהם עם הרשויות ולכן הדעה הרווחת היא שאם הם יגיעו לחקירה, יתוודו על האמת וייקחו אחריות - יוותרו להם אחרי שיסבירו כי מדובר בפעם הראשונה. פה הטעות של מרבית הנחקרים, שמובילה אותם לבסוף לכתב אישום פלילי. חשוב להבין - היוועצות עם עו״ד מיסים המנוסה בייצוג וייעוץ בחקירות מס הכנסה ומע״מ, מיד עם הזימון לחקירה במס הכנסה / מע״מ בטרם התחילה החקירה יכול לרוב לשנות את התמונה לחלוטין ולהציל את הנחקר מהסתבכות פלילית וכלכלית.  

 

חשוב מאוד להבין כי עצם בקשתכם להיוועץ בעו״ד איננה מפלילה אתכם או מלמדת כי ביצעתם את העבירה בה אתם חשודים וזוהי זכותכם על פי החוק – גם אם לא עשיתם דבר !

 

החוקר אמר לי שהוא ניסה להתקשר לעו״ד שלי אבל הוא לא עונה, האם להמשיך ולדבר עם החוקר ?

חד משמעית לא ! יכול להיות שאכן החוקרים ניסו להשיג את עו״ד והוא לא עונה מכל סיבה שהיא, אבל יחד עם זאת, ייתכן וזהו תרגיל חקירתי בו החוקרים מנסים לדחות את שיחתכם עם עוה״ד מאחר והם יודעים שלאחר השיחה רוב הנחקרים מודעים לזכויותיהם בחקירה ונזהרים בדבריהם.

 

לפיכך, עמדו על כך שהחוקרים ינסו שוב ושוב להתקשר לעורך הדין שלכם ואף ישלחו לו הודעת SMS.   

  

שוחחתי עם עו״ד בטלפון והוא אמר לי שהוא בדרך למשרדי מס הכנסה, האם להמשיך ולשוחח עם החוקר ?

לא, במידה ועו״ד בדרכו למשרדי פקיד השומה חקירות על מנת לייעץ לך פרונטלית (״פנים מול פנים״) על החוקרים ל״הקפיא״ את החקירה ולא לשאול את הנחקר אודות העבירה - עד אשר יוועץ עם עו״ד מטעמו, כל עוד העיכוב בחקירה הינו בפרק זמן סביר.

 

האם לחוקר מותר להיות נוכח בחדר החקירות בזמן שיחתי הטלפונית עם עוה״ד ?

לא, בהתאם לחוק על שיחתכם עם עוה״ד קיים חיסיון ״עו״ד-לקוח״ ולאיש מלבד עוה״ד אין זכות להאזין לשיחה. לכן, מרגע שהרמתם את שפורפרת הטלפון על החוקר לצאת מחדר החקירות, לסגור את הדלת ולאפשר לכם להיוועץ בפרטיות עם עוה״ד.

לייעוץ ראשוני ללא עלות וליווי צמוד של עו״ד בחקירת מס הכנסה התקשר לברמלי משרד עורכי דין :

עו״ד אופיר ברמלי - 058-5404505

עו״ד לימור ברמלי - 058-5505404 

(מומלץ לשמור את המספר למקרי חירום - זמינות 24/7)